Odměna je vždy přiměřená nárokům klienta a vždy stanovena vzájemnou dohodou, která předchází počátku poskytování právních služeb. V zásadě se odvíjí od náročnosti právní služby, a to jak z hlediska časového, tak odborného.
Odměna za právní službu je určována většinou dohodou (smluvní odměna) mezi advokátem a klientem, a to v závislosti na právní a časové náročnosti poskytované služby. Není-li mezi klientem a advokátem odměna dohodnuta, řídí se výše mimosmluvní odměny vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif) ve znění pozdějších předpisů.
Smluvní odměna může být sjednána jako odměna časová, úkonová či paušální:
Ve většině případů dávám přednost dohodě o smluvní odměně, kterou klient za poskytnuté právní služby zaplatí. Stanovení konečné výše odměny je tak pro klienta přehlednější a srozumitelnější než určení výše mimosmluvní odměny podle vyhlášky č. 177/1996 Sb., advokátní tarif. Nejčastější způsobem bývá sjednání odměny za hodinu poskytnuté právní služby. V současné době se výše tohoto druhu odměny v mé advokátní kanceláři pohybuje v rozmezí od 700,- Kč/hod. do 1.500,- Kč/hod. podle náročnosti poskytované právní služby. Účtuji vždy skutečný čas poskytování služby a nikoliv za každou započatou hodinu, tedy např. pokud sepis podání trval 1 hod a 30 minut, zaplatí klient 1,5 násobek dohodnuté hodinové odměny a nikoliv její dvojnásobek.